Cena 8k televizí

Vyplatí se nákup 8K televize?

Cena televizorů s 8K UHD rozlišením sice stále klesá, nicméně i tak se v minulém roce 2020 málokdy dostala pod 40.000 Kč. Vyváží náklady spojené s jejím pořízením jejich výhody v podobě vysokého rozlišení, čistých barev, jasnějšího textu a obecně sníženému zkreslení a zvýšené ostrosti? Nemalou část celkových nákladů na provozování 8K televizí hraje také jejich spotřeba a počítat je nutné i s cenou obsahu v 8K rozlišení. 

Obecně lze současné 8K televizní přístroje rozdělit podobně jako ostatní typy televizí do tří cenových kategorií:

  1. Levné televizory s omezenou výbavou
  2. Střední cenová hladina 
  3. High End televize pro fajnšmekry

Rozdělit v současnosti nabízené televize do těchto tří kategorií není snadné. Do segmentu 8K se zatím nepustilo mnoho firem, které se soustředí na low cost varianty televizorů. A nabídka relativně levných 8k 5televizorů v současnosti čítá jen několik málo desítek přístrojů. V nejnižší cenové kategorii proto opravdu není „nacpáno“ tak, jak tomu je u 4K a FULL HD televizí.

Pokud je tedy pro vás cena na prvním místě, ale chcete 8K televizi, doporučujeme počkat si ještě pár měsíců, až se na trh dostanou i levnější výrobci.

1. Nejlevnější 8k televize

Znáte to rčení, že „i s malým kašpárkem se dá hrát velké divadlo“? Tak u televizí to moc neplatí. Chtělo by se říct, že čím menší je úhlopříčka, tím víc musí být na sebe jednotlivé pixely obrazovky namačkány a tím bude i rozlišení jemnější. To sice není od pravdy daleko, ale ve výsledku podstatný rozdíl ve vnímání jemnosti obrazu tvoří také vzdálenost, ze které televizi sledujete. Budete-li na malou televizi koukat z větší vzdálenosti, s velkou pravděpodobností nepostřehnete rozdíl mezi 4k a 8K rozlišením.

Při nákupu proto platí pravidlo – Úhlopříčku televize vybíráme podle vzdálenosti, ze které televizi pozorujeme.

Mezi zástupci 8K televizí tak nenajdete televize s menší úhlopříčkou než je 55 palců (134 cm) a těch jsou v nabídce pouze jednotky, spíše se setkáte s televizemi o úhlopříčkách vyšších např. 65 palců. Nicméně v nejnižší cenové relaci kolem 40.000 Kč musí výrobci někde ušetřit a proto vznikají i ty 55 palcové, byť je jejich reálné použití omezené.

Typickým zástupcem je např. Samsung QE55Q700T – v současnosti nejlevnější 8K televize s cenou někdy i pod 40.000 Kč.

Cenově dostupná 8K televize s QLED technologií.
I u nejlevnějších televizí jako je Samsung QE55Q700T najdete na rozdíl od 4K televizí novou QLED technologii.

Za své peníze nicméně stále dostanete chytrý televizor, který má výbornou výbavu. V porovnání se 4K televizemi jde o výrazně vyšší stupeň výbavy. Dá se říct, že tam, kde s výbavou končí 4k televize, tam 8K televize teprve začínají. Levný 8K televizor s chudou výbavou zatím na trhu není a ještě nějakou dobu nebude. Důvodem pro vyšší cenu 8K TV je také exkluzivita. Poměrně velkou část z celkové ceny tak zaplatíte za možnost mít doma to nejmodernější na trhu.

Můžeme stejně jako v případě FULL HD nebo 4K televizí čekat postupné snižování ceny s tím jak se do 8K rozlišení budou pouštět i okrajoví výrobci. Jejich jedinou možností bude konkurovat velkým značkám jako je Samsung, LG nebo Sony cenovou politikou. Aby ale dokázali cenu snížit, budou muset osekávat buď funkce, nebo jít dolů s kvalitou zobrazovacích panelů.

2. 8K televize ve střední cenové hladině

Střední cenová hladina u 8K televizí začíná kolem 50.000 Kč. Najdete v ní nejčastěji přístroje s úhlopříčkou větší než 65 palců. Výbava těchto televizorů střední třídy je hodně podobná. Nenajdou se zde žádné extrémní rozdíly. Zobrazovací panely ale už nejsou ty nejlevnější se starší LED technologií a setkáte se tak i se všemi novinkami jako je QLED do Samsungu, nanoCELL od LG a OLED od Sony. Pokud se v technologiích zrovna neorientujete přečtěte si porovnání QLED vs nanoCELL vs OLED.

Mnohem víc než technická vyspělost a vybavení funkcemi bud při nákupu televize v této cenové hladině rozhodovat náklonnost ke konkrétní značce nebo design. A ani ten už pomalu nemá čím překvapit. Stejně jako u mobilních telefonů i u televizí jsou dnes rámečky minimalistické. Jedinou viditelnou částí je tak podstavec. A pak samozřejmě tloušťka.

Cena televizorů se pohybuje nejčastěji ve dvou pásmech mezi 50.000 až 90.000 Kč pro úhlopříčky 55 až 75 palců a pak jsou televizory s úhlopříčkami většími u kterých se cena šplhá přes 100.000 Kč. Kromě velikosti úhlopříčky mezi oběma cenovými podkategoriemi nejsou výrazné rozdíly, drobně se mohou lišit výbavou. Mají např. více typů tunerů, více aplikací apod.

Za zmínku stojí spotřeba, která stoupá se zvyšující se velikostí úhlopříčky. Osvětlit větší plochu klade logicky vyšší nároky na příkon. U menších úhlopříček se potkáte se spotřebou na úrovni „B“ nebo „C“, u vyšších úhlopříček ale postupně převládá „C“ a výjimkou není ani „D“.

3. Cena high end 8k televizorů

V době uvedení první 8K televize na trh (2019) se jednalo o ukázku technologické vyspělosti společnosti Samsung a není divu, že byla její cena srovnatelná s cenou luxusního automobilu. Obecně se moc televizí s cenou kolem 1 500 000 Kč jako v případě Samsung QE98Q950R neprodává.

Obecně se dá náš pohled na to, co je a co není High End televize, zjednodušit cenou. Dejme tomu, že do této kategorie spadají všechny televizory s cenou od 200.000 Kč výše.

V této kategorii najdeme televizní přístroje většinou již s tou nejmodernější technikou, v případě displeje to znamená především využití těchto tří technologií:

  • OLED – zobrazovací panel obsahuje diody, které svítí samy o sobě, není proto potřeba žádné dodatečné podsvícení jako u klasického LED panelu. Pro zobrazení černé se jednotlivé diody vypínají a obrazovka tak poskytuje daleko živější a kontrastnější podání barev. Tuto technologii najdete u firem LG, Panasonic a Sony
  • QLED – tuto vylepšenou LED technologii, kdy je podsvícení zobrazovacího panelu kombinované s kvantovými tečkami, a tím se dosahuje většího jasu a lepších barev, používá firma Samsung.
  • nanoCELL – technologie společnosti LG, která zvýrazňuje barvy díky 1nm nanočásticím použitým k filtrování nevýrazných barev a zvýšení jejich čistoty. Výsledkem je pak barevně čistější a zářivější obraz.

Aktuálně nejdražší (ne ale nutně nejlepší) v ČR prodávanou televizí (k 25.1.2021) je LG OLED88ZX s cenou kolem 800.000 Kč. Za tuto cenu dostanete obrovskou obrazovou plochu s úhlopříčkou 223 cm (88 palců), a přes 100 milionů samosvítících sub-pixelů, které zaručí na trhu nejbohatší barvy a nejrealističtější kvalitu obrazu. Tahle chuťovka umí opravdu zobrazit reálné 8K a klidně si i díky AI procesoru dopočítá a vylepší obraz ze zdroje s menším rozlišením. Pro hráče pak nabídne fantasticky rychlou frekvenci obnovy obrazu a spoustu dalších technologických vychytávek.

8K televize LG OLED88ZX s cenou 799.999 Kč

Vyplatí se z ní udělat multimediální centrum domácnosti a využít technologii LG ThinQ. Všechny funkce pak můžete ovládat hlasem = konec hledání TV ovladače. popsat tuto televizi by vydalo na několik samostatných článků, mrkněte proto raději na web LG shop.

Napsat komentář