Kde vzít obsah pro 8K televize?

Obsah není ani pro 4K

Koupili jste si 8K televizi a teď teprve zjišťujete, že obsahu pro tohle rozlišení není zrovna přehršel? Ano, a ještě nějakou dobu bude trvat než se 8K rozlišení stane novou normou, obsahu bude dostatek a zároveň se vyvine i celý ekosystém kolem ultra HD.

A že to bude doba dlouhá, je nasnadě. V současné době totiž není dokonce ani dostatek obsahu ve 4K rozlišení.

Naštěstí tyto moderní televize disponují systémem pro tzv. upscaling, tedy funkcí kdy se pomocí různých starších technik nebo nověji i umělé inteligence (AI) zpracovávají a převádí různá rozlišení – SD, HD, Full HD a 4K UHD až do konečného 8K UHD. Vaše nová televize s úžasným rozlišením vám tak poskytne skvělý divácký zážitek i když zrovna nemáte po ruce žádný 8K obsah. Doporučujeme si vybrat televizi i podle toho, jak dobře umí převádět nižší rozlišení na vyšší.

Stáhnout nebo streamovat?

První co vás asi napadne je takový 8k obsah stáhnout z webu. Ano, dá se to, ale připravte se na následující komplikace. Určitě ho nebude moci streamovat. Na streamování 8k videa budete potřebovat mít připojení k internetu o rychlosti mezi 50 až 100 Mbit/s (rozsah je dán mírou komprese a také typem audio kodeku).

Takové rychlosti dosahují bezproblémově optické nebo kabelové linky a sem tam i nějaká ta WIFI, ale především ve městech. Na vesnické DSL zapomeňte, pro to je problém i obsah ve 4K natož 8K.

Stáhnout si 8k obsah také lze, ale počítejte s tím, že filmy v 8K zaberou na disku klidně i několik stovek GB. Proto také žádný film o běžné velikosti v reálném 8K nenajdete na DVD nebo jiném fyzickém médiu. Jednoduše na něm není dost místa.

Televizní a satelitní vysílání v UHD

Co klasické televizní vysílání? V České republice si o takové technice můžeme nechat jenom zdát. U nás se zatím většina televizních kanálů vysílá ve fullHD, tedy v 16x menším rozlišení! A nevypadá to na brzké zlepšení, teprve nedávno inovovaly televize na HD vysílání. Další kvalitativní zlepšení na UHD by znamenalo miliardové náklady na výměnu techniky v celém vysílacím řetězci.

Další náklady by pak stálo rozšíření kapacity vysílacích sítí. Jeden UHD kanál pro 4K rozlišení zabere stejné místo, jako 3 Full HD kanály. V českých pozemních sítích je jen jeden kanál se 4K rozlišením a tím je NASA UHD. Multiplex 23 aktuálně vysílá tento kanál v Praze, středních, severních, západních a jižních Čechách. A rozhodně ne na stálo. Pouze vyplňuje volnou kapacitu multiplexu a slouží jako lákadlo pro diváky, aby přešli na DVB-T2 vysílání.

Satelitní programy ve 4K dostupné na naše území najdete na webu parabola.cz. Ve 4K se vysílají hlavně sportovní pořady jako je Eurosport a dokumentární jako např. Museum 4K. V češtině bohužel žádný, většinou jde o ruské, německé nebo anglické stanice.

Reálné 8K vysílání

Satelitní programy v 8K rozhodně nejsou ani dnes standardem a najdete je většinou jen v technologicky vyspělých zemích jako je Lucembursko, kde proběhl test 8K vysílání při padesáti snímcích za sekundu a za použití HEVC kodeku. Vyžádalo si to datový tok 70 MB/s. Jak je vidět, taková akce by u nás byla zatím nemyslitelná. Naše televizní stanice – státní i soukromé – v nejbližších letech určitě nic podobného neplánují.

Největším problémem pro přenos 8K vysílání je jeho datová náročnost. Pro představu – jedna minuta nekomprimovaného 8K videa představuje zhruba 6GB dat. Takový objem je za jednu minutu nemožné přenést jakýmkoliv metalickým kabelem nebo pomocí DSL Naštěstí jsou tu kodeky, které dokáží data zkomprimovat a další technologické prvky, které naopak zvyšují propustnost sítí.

Programy a filmy v 8K

V Japonsku funguje například 8K vysílání s použitím HEVC kodeku, nově vyvinutého ISDB-S3 přenosového systému a 16APSK modulačního schématu. prvním vysílaným filmem byla 2001: Vesmírná odysea. Ano, máte pravdu, je to hodně starý film a rozhodně ho netočili v 8K. Museli ho do tohoto rozlišení převést ze starých 70 milimetrových filmových negativů.

Na reálné 8K vysílání tedy v našich končinách nenarazíte, navíc se opravdu jen velmi málo událostí točí v 8K. V zahraničí už je ale situace výrazně lepší a v 8K se natáčí například finále NFL Superbowl a v roce 2019 jako ukázka technologické vyspělosti France TV proběhlo streamování 8K videa z tenisového Roland-Garros do připojených televizí a mobilních přístrojů s využitím lokální 5G sítě od operátora ORANGE.

PC hry a konzole

Na výkonném PC přehrajete prakticky cokoliv, takže teoreticky můžete hrát i hry v 8K rozlišení. Ale budete potřebovat nějakou moderní grafickou kartu (resp. dvě) s podporou HDMI 2.1 nebo s DisplayPortem 2.0. A o nějakém skvělém herním zážitku se opravdu mluvit nedá. I když použijete 2 grafické karty RTX 2080 TI zapojené v SLI režimu nevyždímáte z nich víc jak 25 snímků za sekundu. A cena takového stroje? Hodně přes sto tisíc korun.

Když už hry v 8K tak uděláte lépe, poohlídnete-li se po nějaké nejnovější herní konzoli. PlayStation 5 nebo XBOX Series X podporují 8K a lze je připojit k televizím prostřednictvím HDMI 2.1. A budou vás stát jen zlomek ceny. Běžně se dají koupit do 15.000 Kč.

A jaké hry si již v 8k můžete zahrát?

Crysis Remastered – už v létě 2020 se tvůrci této hry Crytek pochlubili úpravou hry pro 8K rozlišení. Tato hra slouží už dlouho jako benchmark pro porovnání výkonnosti PC hráčů.

Crysis remastered v 8K rozlišení

Dalším titulem je Forza Horizon, která láká na neuvěřitelně detailně vyvedenou krajinu. Tahle hra je jako stvořená na típání obrázků a tapet.

Forza Horizon v 8K rozlišení

V 8K si zahrajete i GTA V a další tituly. Aby ale hra v 8K opravdu vynikla, je potřeba aby měla nastavenu opravdu vysokou úroveň detailů. A jsme zase zpátky u výkonu herní konzole nebo PC.

Streamování UHD obsahu

V covidové době zažily streamovací služby jako je Netflix nebo HBOGO a tak není od věci podívat se kolik 8K obsahu nabízejí.

HBO GO

U HBOGO je to z pohledu diváka tragédie, zvlášť pokud jste se těšili, že si užijete třetí řadu seriálu Hra o trůny. UHD rozlišení HBOGO nepodporuje a stejně tak ani HDR (dynamický rozsah).

Z bitvy o Zimohrad, jejíž většina se odehrává ve tmě nebo za šera, se na HBO stane nepřehledná tmavá záležitost, kde nepoznáte bílé chodce od klaďasů a budete tápat, co že se vlastně dobrou polovinu filmu děje. V tomto roce by ale HBOGO mělo být nahrazenou službou HBOMax, která zvedá kvalitu obrazu i zvuku a nabídne 4K, Dolby Vision a Dolby Atmos.

Netflix

Netflix oproti tomu u některých filmů nabízí možnost příplatku za UHD verzi a nabízí k tomu i Dolby Vision. 4K je na Netflixu v nabídce jíž celých 6 let, ale zatím nejsou známy žádné zprávy o tom, kdy by se do nabídky měly dostat i tituly s 8K rozlišením.

Rakuten TV

Konkurovat Netflixu a Amazonu chce také Rakuten TV – tato japonská společnost má celosvětové ambice a 8k filmy a seriály již delší dobu plánuje přidat do své nabídky (minimálně od roku 2019), zatím jsme ale v její databázi žádné filmy s tímto rozlišením nenašli. Ve 4K jich tam ale najdete opravdu hodně.

Rakuten TV není ale obyčejná on-line půjčovna filmů. Má také Free sekci, kde můžete zdarma sledovat dokumentární seriály a také asijské seriály (například i u nás úspěšné korejské K-dramas). Za možnost dívat se zdarma na tento obsah se platí modelem AVOD – tedy shlédnutím reklamy. Zdarma je také možno sledovat streamované televizní kanály jako je třeba Euronews.

Youtube

Youtube technicky 8K video podporuje. Uživatelé ho mohou nahrávat a Youtube ho zpracuje, uloží a přehraje v jakémkoliv přehrávači, který ho podporuje. Musíte ovšem použít PC, protože žádné streamovací přístroje jako je např. Alexa od Amazonu nebo Chromecast od Googlu 8K video zatím nepodporují.

Na Youtube ale stejně mnoho videa v 8K, které stojí za zhlédnutí, nenajdete. I když se jeho počty pohybují v desítkách tisíc, nejde o žádné filmařské skvosty. Nejčastěji narazíte na různé ukázky měst a přírodopisné filmy, které většinou kombinují sled spolu nesouvisejících záběrů v 8K s doprovodnou hudbou. Sem tam se najde i nějaký ten filmový trailer. Typ obsahu je daný hlavně tím, že ho dodávají fanoušci toho či onoho a poskytují ho bezplatně.

Youtube 8k video

Napsat komentář