Qled 8k

Qled 8k televize jsou výsadním produktem korejské společnosti SAMSUNG, která je známá především svými mobilními telefony. V oblasti televizí patří Samsung se svými televizními přístroji na špičku oboru společně se dvěma dalšími společnostmi – LG a SONY.

V čem spočívá technologie QLED?

QLED technologie vychází z dobře známé starší technologie LCD, kdy je celá obrazová plocha podsvícena a doplňuje ji o tzv. kvantové tečky – Qantum dots. Odtud má také QLED technologie své jméno („Q“ v názvu). V závislosti na velikosti pak kvantové tečky emitují světlo o různé vlnové délce (barvě).

Kvantové tečky (quantum dots) a jejich barva v závislosti na jejich velikosti.

S technologií kvantových teček přišla jako první společnost SONY a to již v roce 2013. Dala jí tenkrát název TRILUMINOS. Později ji vylepšily a představili také její konkurenti Samsung a LG. A v roce 2017 pak Samsung oficiálně přejmenoval své SUPER UHD televize na QLED.

Díky technologii QLED, nejnověji využívající pro tvorbu kvantových teček (nanokrystalů) hliník, se rapidně zlepšily zobrazovací schopnosti obrazovek. Konkrétně pozorovací úhly a barevný prostor (100% barevného gamutu DCI-P3). Výrazně zlepšené je podání barev ze šikmých pozoravích úhlů.

Nejnovější 8K QLED televize od Samsungu také používají nové technologie povrchové úprav a snižuje tak odrazivost obrazovky. Plně podporují HDR – High Dynamic Range – a to v režimu HDR10 a HDR10+, dosahují jasu mezi 1500 až 2000 d/m2

Jaký je rozdíl oproti ostatním technologiím?

Zásadní jsou dvě věci:

  • spotřeba,
  • a podání černé.

Spotřeba je velkou devizou QLED televizí – oproti OLED technologii, která potřebuje energii pro rozsvícení každého jednotlivého pixelu na obrazovce, si QLED vystačí s klasickým LCD podsvícením. Ale není to na úkor kvality. Samsung proklamuje, že se v řadě ohledů dostal na úroveň OLED technologie. Podsvícení QLED televizí je zajištěno led diodami ve 24 až 32 lokálních zónách. Tím se zlepšuje kontrast a zároveň se snižují energetické nároky.

Kontrast resp. podání „nejtmavší černé“ je naopak asi jedinou nevýhodou QLED televizí. Vzhledem k plošnému podsvícení je nutné stmívat ty pixely, které mají zobrazovat černou, nicméně se nikdy nezatmí úplně a vždy trochu světla takzvaně prosákne a černou malinko zesvětlí. Z podstaty technologie nemůže být u QLED televizí černá opravdu 100% černá.

8K QLED

8K rozlišení je od roku 2019 novinkou na trhu a představuje to nejmodernější, co je možno aktuálně koupit. Ultimátní 8krozlišení, které je 4x větší než doposud prodávané 4K UHD, má celkem 33 miliónů pixelů a je definováno jako matice 7680 x 4320 pixel. Tomu také odpovídá cena 8K televizí, která se i v roce 2021 bude pohybovat stále kolem 30.000 Kč.

Pro zobrazení 8k obsahu potřebujete 8K stream nebo zdroj a to je ovlivněno připojením k internetu resp. ke zdroji videa a dále dekodovacím standardem. Jelikož je v tomto ohledu trh ještě nedostatečně saturovaný výrobci i zařízeními, je možné že pro zobrazení 8K obsahu, který je velmi náročný na přenos a objem dat, budete potřebovat další zařízení nebo adaptér.

8K QLED televize

Začátkem roku 2021 čítá trh s 8K QLED televizemi jen velice málo přístrojů (v únoru 2021 bylo 8K televizí od Samsungu pouze 8). Jedná se o novinku a nějakou dobu bude trvat, než se 8K technologie prosadí na trhu ve větší míře.

Vybírat tak můžete z řady SAMSUNG 900R případně 800T nebo 950T, které se liší prakticky pouze vzhledem podstavce a rámečku.

Levné 8K televize s QLED technologií od Samsungu tedy zrovna nejsou, ceny se pohybují v rozmezí od 60.000 Kč do 250.000 Kč. Chcete-li při takové koupi alespoň částečně ušetřit, vyplatí se dlouhodoběji sledovat trh s televizemi a počkat si na nějakou akční nabídku na DATART nebo slevovou akci na OKAY elektro a využít přitom nákupní portál poskytující cashback (např. \sLEVMI.cz

Samsung QE65Q800T

8k QLED televize Samsung QE65Q800T

Samsung QE65Q900R

8k QLED televize Samsung QE65Q900R

Napsat komentář