Vše, co jste chtěli vědět o rozlišení 8k televizorů

Nejlepší rozlišení na trhu

V roce 2019 přišel na trh první televizor s 8K rozlišením. Čtyřikrát jemnější obraz než televize se 4K rozlišením a porovnání s Full HD nemá smysl ani zmiňovat. Na šířku mají 8K TV skoro 8 000 pixelů a na výšku více než 4 300 pixelů. Dohromady se tedy obraz skládá z více než 33 milionů obrazovkových bodů!

8K rozlišení je natolik detailní a věrné, že při sledování televize máte pocit, že jste součástí děje. Neunikne vám žádný detail. Obrazový rastr, který je možné vidět i u předchůdců tohoto rozlišení (4K, FULL HD) je zde díky neuvěřitelné hustotě pixelů prakticky nepostřehnutelný a to i při pohledu z menší vzdálenosti než půl metru.

Proč zrovna „8K“?

Název 8K vychází z počtu pixelů z horizontálního směru. 8K TV poznáte podle toho, že na šířku má 7 680 pixelů a na výšku 4 320 pixelů. Osmička představuje skoro 8 000 pixelů. A písmeno „K“ v názvu je zkratka slova „kilo“ neboli 1 000.

Poznáte rozdíl mezi 4K a 8K rozlišením?

Samsung má na svém webu velmi pěkné video, na kterém je vidět rozdíl mezi 4K a 8K rozlišením

Rozdíl mezi 4K a 8K rozlišením
zdroj: Samsung.cz
Porovnejte si sami tažením za linku se šipkami doleva nebo doprava jaký je rozdíl mezi 4k a 8K rozlišením. Zdroj: Samsung.cz

Celkový dojem ze sledování 8K televize podtrhuje kromě úchvatné úrovně detailů také podání barev, které jsou jednoduše zářivé. Výrobci jako Samsung nebo LG barvy ještě vylepšují a nebýt viditelných rámečků, tak by mohla správně zkalibrovaná televize klidně splynout s okolím a vy byste nepoznali rozdíl mezi obrazem a realitou.

Jsou tací, co tvrdí, že běžný divák rozdíl mezi 4K rozlišením a 8k rozlišením nedokáže rozeznat (např. test studia Warner Bros). Proti tomu stojí např. studie od HP, která tvrdí, že děti a lidi s dobrým zrakem jsou schopni rozeznat rozdíly ještě v rozlišení 10K * 10K. A tak by jim nemělo činit nejmenší potíže rozdíl mezi 4K a 8K poznat. Kde je pravda?

Za prvé je potřeba nebrat ani jeden z výzkumů na 100% vážně. Možností, kde lze v podobném výzkumu udělat chybu je nespočet – například už samotný zdroj porovnávaného videa nejspíš nebude relevantní. pro natočení 8K videa s minimální ztrátou detailů je potřeba 16K snímač a těch je po čertech málo, zatímco plnohodnotné 4K video natočíte se zcela běžnými 8K snímači.

Za druhé, každý jsme jiný a univerzální pravda neexistuje. Pokud váháte a nejste si jisti, zajděte do předváděcího koutu v kterémkoliv větším elektro obchodě, kde si můžete nechat předvést obojí a rozhodnout se podle svých vjemů.

Porovnání 8K s ostatními typy rozlišení

Nejlepší představu si uděláte, když dáte všechny aktuálně používané typy rozlišení jedno na druhé a seřadíte je podle počtu bodů na šířku. Na tomto obrázku najdete 8K, 4K, Full HD a HD rozlišení.

Televizní přístroje ale mají různé úhlopříčky, takže televize se stejnou úhlopříčkou, ale jiným rozlišením bude poskytovat jinou míru detailu obrazu. Velikost pixelů při stejné úhlopříčce je nejlépe vidět na tomto porovnání.

Porovnání FHD, 4K, 8K rozlišení při stejné úhlopříčce.

zdroj: samsung.cz

Co když nemáte 8K obsah

Ano, 8K obsahu je v dnešní době jako šafránu. Podrobně se tomuto tématu věnujeme v článku Kde vzít 8K obsah. Nemusíte si ale zoufat. Všichni výrobci 8k televizí si tohoto nedostatku jsou vědomi a využívají tzv. upscaling. Jde o převod obrazu s nižším rozlišením na rozlišení vyšší.

Upscaling – převod obrazu s nižším rozlišením na vyšší

Všichni tři největší výrobci televizí s 8K využívají pro konverzi nižších rozlišení na vyšší vlastní obrazové procesory:

  • LG má čip Alpha 9 Gen 2 Intelligent Processor 8K;
  • Samsung zase používá Quantum Processor 8K;
  • a obrazový procesor od Sony se jmenuje X1 Ultimate processor swith 8K X-Reality Pro.

Tyto procesory se drobně se liší v tom, jakým způsobem zpracovávají obraz a jakým způsobem vytvářejí jemnější detaily, než má zdrojové video. Všechny ale mají společné využití nějaké formy samoučící umělé inteligence. Díky ní a díky přístupu k obrovské databázi obrazových samplů jsou schopny velmi dobře určit hranici obrysů i z videa s nižším rozlišením.

Technologie upscalingu není samospásná. Z videa zkonvertovaného na 8K z obyčejného HD nikdy nebudete mít stejně skvělý divácký zážitek jako z reálného videa v 8K (natož z videa v 16K, které posloužilo jako zdroj pro downscaling). Video bude sice vypadat ostřeji ale na zázraky zapomeňte. V obrazu uvidíte také navíc pozůstatky nebo skvrny tam, kde se chytrým algoritmům nepovedlo video řádně z nižšího do vyššího rozlišení převést.

Kde 8K televizi koupíte nejlevněji?

V článku Levné 8K televize jsme popsali všechny způsoby jak při nákupu těchto nejmodernějších televizních přístrojů maximálně ušetřit. A že ušetřit chtít budete, tím si můžete být jisti. Cena 8k televizí totiž i v roce 2021 pravděpodobně nepůjde pod 30.000 Kč.

Napsat komentář